Ako si zdravo dosladiť smoothie

Ako si zdravo dosladiť smoothie

Pri príprave smoothie by ste nemali používať biely cukor. O tom, aký je škodlivý si môžete prečítať sem. Namiesto neho, použijeme zdravšie alternatívy, ktoré nám sladkú chuť dokonale vytvoria. Najjednoduchšie je použivať sladké ovocie ako dozreté banány, jablká, hrušky, mango, ananás. Ale ak máte chuť na niečo sladšie, skúste siahnuť po nižšie uvedených tipoch. No nepreháňajte to, stále sú to kalórie.

Banán

Banán je jedna z najčastejších ingrediencií v smoothie. Dozretý banán (používajte tie, ktoré už majú hnedé bodky) je sladký a okrem toho dodá smoothie lahodnú, krémovú konzistenciu. Je plný zdraviu prospešných látok – obsahuje veľa draslíka, vlákniny aj vitamínu C. Keď sú banány v akcii, môžete ich kúpiť viac, dozreté ošúpať, nakrájať na 2-4 kusy, dať do sáčkov a zamraziť. V prípade potreby len vytiahnúť a zmixovať.

Sušené ďatle

Toto ovocie je plné prírodného cukru a poslúži ako chutné sladidlo. Na pohár smoothie používajte 1-2 ďatle. Okrem cukru ďatle obsahujú vlákninu, draslík, horčík, železo, vápnik, zinok a mnoho ďalších.

Med

Med má okrem sladkej chuti mnoho výhod pre naše zdravie. Podporuje imunitu, obsahuje antibioticky účinné látky, antioxidanty, minerály, enzýmy.

Sušené figy

Figy obsahujú vlákninu, vitamíny a minerály. Udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi, potláčajú chuť k jedlu, pomáhajú zdravému tráveniu a samozrejme dodajú zaujímavú chuť vášmu smoothie.

Stévia

Táto rastlina je mnohonásobne sladšia než cukor a tak stačí malé množstvo na osladenie smoothie. Je vhodná aj pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo zvýšeným cholesterolom, a aj pre tých, čo chcú schudnúť, keďže obsahuje málo kalórii. Môžete si ju dokonca doma pestovať a jej listy používať do smoothie.

Kokosová voda

Vodu z kokosu môžete použiť ako tekutú, sladkú zložku smoothie. V našich končinách je síce drahšia, ale za tie benefity pre zdravie a výbornú chuť sa oplatí ju sem-tam kúpiť. Ale pozor! Nemýľte si ju s kokosovým mliekom. Kokosová voda je to, čo je vo vnútri mladého kokosu, kým kokosové mlieko sa vyrába z dužiny.

Škorica

Škorica dodá sladkú chuť, zahrieva, pôsobí antioxidačne a protizápalovo.

Javorový sirup

Kvalitný javorový sirup obsahuje vitamíny, minerály, antioxidačne pôsobiace látky a podporuje imunitný systém.

PS: Videli ste už našu novú e-knihu “107 neodolateľných smoothie receptov”, na ktorej pracovalo 16 českých, slovenských lekárov a výživových poradcov? Ak nie, nenechajte si ju úsť a pozrite si na stránke ukážku:)) Obsahuje množstvo receptov a rád od odborníkov.

Za fotografiu ďakujeme: Breville USA